Siyam Kedileri
#1
Merhaba.
19 Ocak 2019 tarihi itibariyle konu başlığında adı geçen kediye sahibim. Ya da aynı evi paylaşıyoruz demeliyim. Önceside Tekir cinsi kedim de olmuştu. Onu da başka bir yazıda anlatacağım.

Siyam kedilerinin kökenleri (Asya ırkı olması dışında) tam olarak bilinmemektedir. Genel kabul Tayland kökenli olduğudur. Avrupaya ilk gelişi 19.yüzyılda İngiltere' ye olmuştur. Amerika'da ise daha sonra görülmüştür.

Siyam kedileri sevecen, sadık, sosyal hayvanlardır ve çocuklar ve diğer evcil hayvanlar ile iyi anlaşırlar. Oldukça oyuncudurlar ve kendilerini saatlerce eğlendirebilirler. Bazıları fazla hiper aktiftir. Evin içinde, koridorda koşturmayı severler. İnatçıdırlar. Kapalı kapıları pek sevmezler. Özellikle sahibinin bulunduğu odaya rahatça girip çıkmak isterler.


Siyam cinsi kedimi ilk sahiplendiğimde bu huyunu (inatçı oluşlarını) bilmiyordum. Uyumadan önce odamın kapısını kapattım. Sonra dakikalarca bağırmasını dinledikledikten sonra odaya almıştım. O anda susmuştu Nadia Hanım Smile Ben birazdan susar diye düşünmüştüm. Ama yanılmışım. Smile 
Uyurken kollarınızın, bacaklarınızın arasına girmek ve size yakın olmak isterler. Siz konuşunca karşılık verirler.


Siyam kedilerinin sesleri diğer kedi türlerine göre  belirgin bir şekilde kalın oluyormuş. Nadia şu anda 2 aylık. Yani sesi pek de kalın sayılmaz. 
Sıcağı,sıcaklık hissettikleri yeri seviyorlar. Benim kedim de kucak hastası. Sıkılmadan uzun süre öylece durabilir veya uyuyabilir.

Gözleri genellikle renklidir. Kimi siyamlarda şaşılığa rastlanmaktadır. Benim kedimde öyle bir durum yok.
Bir yazıda sahibi Siyam cinsi kedisinin 19 yıl yaşadığını yazmıştı. Ama genellikle 11- 15 yıl yazıyor çoğu yerde. Umarım Nadia'da uzun yıllar benimle birlikte yaşar.

Siyam olsun ya da olmasın fark etmez, kedimi seviyorum.


Ek Dosyalar Ekran Görüntüleri
                       
"Hayatın sıkıntısından üç şeyle uzaklaşabilirsiniz: Müzik, kitap ve kediler."
[+] 2 üye beğendi
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi