Kediler Hakkında
#1
Merhaba.
Forumdaki ilk paylaşımım,dünyalar tatlısı bir kedi sahibi olarak, aşağıda okuyacaklarınız olacak.  Smile

Kediler ev hayvanı olarak beslenen hayvan türleri arasında büyük ihtimalle ilk sırada yer almakta.
Oldukça esnek bir bedene sahipler. Pençelerini tekrar geri çekebilme yetenekleri arasında. Pençelerini geri çektikleri zaman daha hareketli ve hızlı oluyorlar.
Kedilerin evcilleşmeye başladıkları sürenin bilinenden daha eskiye dayandığı sanılmakta.Milattan önce (M.Ö) 8 bin-10 bin yıllarına kadar gitmekteler.
Yaygın inanışa göre kedilerin ilk evcilleşmesi olarak Mısır ülkesi gösterilmekte. Burada yetiştirilen ürünlerden fare gibi haşereleri uzak tutmak amacıyla evcilleştirildiğine inanılmakta.

İnsanlara göre renk ayrımı yapma konusunda zayıf olsalar da sesleri duymak konusunda bizierden daha iyi oldukları kesin.
Kedilerin üreme oranları yüksektir. Bir defada 6-8 yavru doğurabilirler. Buna bağlı olarak sokaklarda kedi sayısının yüksek olması ve evcil kedilerin kısırlaştırılmasının sebeplerinden biri de budur.
Tescil edilmiş kedi ırkı sayısı 70'i geçmektedir. Ancak uluslar arası organizasyonlara göre bu rakam değişiklik gösterebilmektedir.
Bu teknik bilgileri bir kenara bırakırsak,kediler insanlar için aynı zamanda birer arkadaştır. Sahibini kapıda karşılar, kendini sevdirir ve ilgi ister. Özellikle yavru dönemlerinde oldukça hareketli olabilmektedirler. Kimi bu durumlarını severken [benim gibi :-) ]  kimi sahipleri ise bundan pek haz etmezler. Yani her şeyi kurcalamaları, perdelere tırmanmaları, sofraya hücum etmeleri ya da gece rahat vermemeleri gibi..

Sağlık konusu:

Eğer kedinizi evinizde besliyorsanız mutlaka aşılarını yaptırmalısınız. Benim kedim bugün 4. aşını tamamladı. Kuduz aşısı yapıldı. İlk aşısı iç parazit içindi. 
Sıralama yapacak olursam:
İç parazit+dış parazit -> 1.Karma aşısı ->Lösemi aşısı -> 2.Karma aşısı -> Kuduz aşısı .
(Yukarıda yaptığım sıralama veteriner hekime göre değişebilir.)

Bundan sonraki dönemde 3 ayda bir iç ve dış parazit aşılarını olacak. Yılda bir defa ise "Viral Aşı" adı verilen kuduz aşısı olacak.
Yapılan her aşı sağlık karnesine veteriner hekim tarafından işleniyor ve imzalanıyor. Ayrıca bu karnede kilosu ve diğer bilgileri de takip ediliyor.
Uçak yolculuklarında bu karne mutlaka isteniyor.

Beslenme Konusu:

Piyasa çok fazla mama markası ve bu markaların çeşitleri var. Ucuzu da var pahalısı da. Ben mama konusunda ucuza kaçmayı tavsiye etmiyorum. Bu çok ucuz mamalar ilerde sağlık sorunlarına sebep olabilir.
Hem kediniz hastalanır,hem siz üzülürsünüz ve açık konuşmak gerekirse fazla da masraflı olur tedavisi.
Bugün itibariyle bir aşısı 80 TL. İç parazit aşısı, 80 TL ve dış parazit aşısı da 30 TL. Tabi bu ücretler ilden ile fark edebilir. Ben Manisa ili için verdim bu ücretleri.

Aklınıza takılan,paylaşmak ya da tartışmak istediğiniz bir şeyler olursa yeni bir konu açabilirsiniz. Smile

Konuyla ilgili birkaç tane görsel paylaşmak istiyorum. 

Öncelikle Nadia Hanım ile başlayalım. Siyam cinsi dünyalar tatlı bir dişi.19 Kasım 2018 doğumlu. Babası Birman cinsi annesi ise Siyam.

[Resim: hcLO9F.jpg]

Son olarak Nadia'nın sağlık karnesini de paylaşayım sizlerle. Smile

[Resim: tOwssT.jpg][Resim: hene0S.jpg]

[Resim: 9yhGSq.jpg]
"Hayatın sıkıntısından üç şeyle uzaklaşabilirsiniz: Müzik, kitap ve kediler."
[+] 4 üye beğendi
Cevapla
#2
Selam. Güzel bir başlangıç yazısı olmuş. İlk tebrik de benden olsun. Smile
[+] 1 üye beğendi
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi