Dinozorlar (Makale)
#1
Merhaba.

Dinozorlar nesli tükenmiş canlılardandır. Bu kelime Yunancadan gelmektedir. Korkunç kertenkele anlamındadır. Türkçede genellikle  dinazor   kelimesi kullanılmakta olup, bu kullanım yanlıştır.

Yer yüzünde ilk defa 230-225 milyon sene önce görüldükleri tahmin edilmektedir. Yaklaşık 150 milyon yıl varlıklarını sürdürmüşlerdir. Bir kısmı etçil, bir kısmıysa otçuldur. Yaklaşık 850 türlerinin olduğu sanılmaktadır.[b] Çeşitli büyüklüktedirler. [/b]

Kuzey Amerikada yaşamış olan Apatosaurus isimli dinozor devasa yapıdaydı. Toplam uzunluğu 25 metre ağırlığı ise 30 tonun üzerindeydi. Otçul bir canlıydı. T-Rex ise yaşamış en yırtıcı hayvanlardan biriydi.  Bugün bilinen en küçük dinozor ise 10 cm uzunluğundaydı. 

Dinozorların toplu şekilde yok oluşlarıyla ilgili bir çok iddia ortaya atılmıştır. Yanardağ patlamaları,iklim değişiklikleri gibi. 1980'de Walter Alvarez  bu toplu yok oluşa sebep olarak dünyaya çarpan bir göktaşını gösterdi. Bu göktaşı yaklaşık 54000 km/saat hızla dünyaya çarpmıştı. Bu çarpışma Meksika'nın Yukata Yarımadası açıklarında meydana gelmişti. Meydana gelen çarpışmanın etkisi yaklaşık 100 milyon megaton TNT ye eşdeğer bir enerji açığa çıkardı.

Atmosfer toz bulutu ile kaplandı,yeryüzüne güneş ışınları ulaşamadı ve zamanla buz çağı yaşandı. Bu süre içinde canlıların bir kısmı evrimleşti. Bir kısmı ise öldü.

Bolivya'da bir kireçtaşı falezinde yaklaşık 68 milyon yıl öncesine ait binlerce dinozor ayak izi bulunmuştur. Dinozorların ortalama ömrünün ne kadar olduğu bilinmemektedir. Bir yumurtalarının büyüklüğü, bir basketbol topu kadar olabilmektedir. Yumurtaları ne kadar büyükse kabukları da o kadar kalındır.Apatosaurus:

[Resim: AWPL5W.png]

T-Rex :

[Resim: 6rD7dT.jpg]


[Resim: OMVw0T.jpg]


[Resim: UCP28u.jpg][Resim: vw89aV.jpg]

[Resim: Ehd9KT.jpg][Resim: 9gRS3q.jpg]


[Resim: RrhGYT.jpg]
"Hayatın sıkıntısından üç şeyle uzaklaşabilirsiniz: Müzik, kitap ve kediler."
[+] 3 üye beğendi
Cevapla
#2
Emeginize saglik güzel bir makale olmus
[+] 1 üye beğendi
Ara
Cevapla
#3
trex hastayım sana Smile
Ara
Cevapla
#4
Jurassic Parktakilere benziyorlar. Bi zamanlar yaşamışlar. O dönemde insanlarda yaşadı mı acaba?Ama çok güzel görünüyorlar..
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi