Amazon Biyotop Akvaryumları (Makale)
#1
Merhaba.

Akvaryum herkesin sevdiği bir hobi değil Smile  Evde 100 litrenin üzerinde kocaman bir tank.(Ben bu böyle bir akvaryum alırdım.) İçinde kumlar,balıklar,bitkiler... Temizliğini saymıyorum bile. Aslıda bu yazıyı hazırlamama sebep konuya meraklı bir arkadaşım.
Daha önce duyduğum;ancak bilgim olmayan bir konu üzerine araştırma yaparak yazıyı hazırladım. Düşüncelerinizi,bilgilerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz.

Konumuz: Amazon Biyotop Akvaryumları.

Genel olarak biyotop akvaryumların amacı suni bir bir ortamda gerçeğe yakın ekosistem oluşturmak. Buna taklit ortam oluşturmak da diyebiliriz.
 
Eğer Amazon biyotop akvaryum hazırlayacaksanız, o ortama en yakın sonucu elde etmelisiniz. Suyun pH değerinden tutunda doğal ortamdaki balık,bitki ve kütüklerine kadar…
 
Amazon nehrinin fotoğrafına bir bakalım ve yazımıza devam edelim.


[Resim: JAjgy5.jpg]
[Resim: pcKPg9.jpg]


Gördüğünüz gibi nehir suyu bulanık. Bu bulanıklığı akvaryumda elde etmemiz lazım. Bunun için karada ve suda yaşayan bitkilerden, küçük kütüklerden kullanmamız lazım. Bunlar hem suyu doğal olarak bulandıracak hem de doğal ortamına yakın bir görsellik kazandıracak. Bunların yoğun olarak kullanılması tavsiye edilmekte. Bu yoğunluk, tankın büyüklüğüne göre değişebilir.
Bu akvaryumların temizlenme aralığı normal bir akvaryuma göre daha kısa olacaktır. Ayrıca diğer akvaryumlarda olan 
 
Akvaryumun suyu;

Amazon Nehri'ndeki su, yumuşak ve asidik yapıdadır.Bulanık ve koyudur. Yani birçok akvaryumda gördüğümüz gibi berrak bir akvaryum görmeyeceğiz. 
Biraz araştırdığımızda konunun uzmanları Amazon biyotop akvaryumu için pH aralığını 6,0 - 6,9 veya  bazı balık türleri için daha asidik suyu yani 5,0 - 5,5 pH aralığını bile tercih etmekte. Su sertliğini de GH 3 - 7, KH 2 - 4 civarında tutarlar. Su sıcaklığı ise 24-26 °C aralığındadır.
Suyun kalitesinde dikkat üst seviyede olmalıdır. Amonyak ve nitrit seviyeleri en düşük seviyede tutulmalıdır. Bu veriler balıkların uygun yaşam ortamını sağlamak açısından önemli.


Bitkiler;

Kullanacağınız bitkilerin ışık ihtiyaçlarına da dikkat etmeniz gerekir. Amazon bölgesinde yoğun ağaçlar ve suyunda bulunan humik asit sebebiyle suyun alt kısmı karanlık olur ve burada yaşayan bitkiler ve balıklar farklılık gösterir. Bitkler,odun parçaları dışında omurgasız canlılarda akvaryuma eklenebilir.


Amazon biyotop akvaryumu özellikle bu hobiye yeni başlayacak olanlar biraz zor ve masraflı olabilir. Çünkü amacına uygun olması için doğal ortamına en yakın ortamı sağlamanız gerekir.
Tavsiye edilen balıklardan birkaç tanesini (fikir vermesi açısından) görselleri ile paylaşıp yazımı tamamlıyorum.
 
İyi günler dilerim.


Ramirezi Türleri:

[Resim: wfnYMa.jpg]


Apistogramma Viejita (Kakadu):


[Resim: 587dVG.jpg]Amazon Akvaryumlarına Ait Görseller :


[Resim: 4LbuMi.jpg]

[Resim: CHIsLQ.jpg]

[Resim: Z7lro4.jpg]

[Resim: F7TPJT.jpg]
"Hayatın sıkıntısından üç şeyle uzaklaşabilirsiniz: Müzik, kitap ve kediler."
[+] 4 üye beğendi
Cevapla
#2
Benim de merak ettigim bir konuydu simdi olmasa bile ilerki zamanlarda benze bir akvaryum hazirlamak istiyorum.yaziniz da cok faydali olmus Smile
Ara
Cevapla
#3
ilgimi çekmiyor.ama güzelmiş Smile
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi